There are so many things your child will experience and need time adjusting to this year. Here are a couple of ways to help your child become familiar with the lunch procedures and routines.
- The cost of lunch is $1.60.
- Students are asked to make their own healthy choices at lunchtime. If possible, review the menu before hand in order to help them make good choices.
- Snacks such as ice cream, cookies and chips are offered on Fridays. Prices of the snacks range from $.50 to $1.00. If you would like your child to purchase a snack ticket on Friday, please ensure there is enough money in their account to purchase a full lunch or send additional funds for the snack in a sealed envelope.
- Students who purchase lunch must memorize their lunch number.
Thank you for your support!
Warmly,
Mrs. C.
0 comments:
Post a Comment